Скатертини гачком — схеми з описом для початківців

Створити затишок і відчуття тепла в будинку допоможуть в’язані речі, а душевний настрій на кухні створюють в’язані гачком скатертини. Подібні вироби багато асоціюють з мамами і бабусями — тобто з рідним домом, теплом і турботою. Можливо, настав час створити подібне відчуття і для своїх близьких? Допоможуть в цьому схеми в’язання гачком і покрокові опису роботи. А щоб уникнути нескінченних пошуків потрібних схем і описів в журналах і в мережі, знадобиться ця стаття.

Скатертини гачком — схеми з описом для початківців

Різновидів скатертин в’язаних гачком безліч: круглі, овальні, квадратні, прямокутні, скатертини-доріжки, міні-скатертини, з мотивів, цілісні. А стилів в’язання скатертин — ще більше. Однак їх об’єднує спосіб в’язання — гачком, тому всі вони володіють відмінною рисою — ажурністю, легкістю.

Такі скатертини з легкістю допоможуть створити святковий настрій, а також красиво оформити трапези у звичайні будні. Так чи інакше, навчитися в’язати гачком скатертини стане корисним умінням для будь-якої хазяєчки. Тому розглянемо декілька цікавих моделей цього виробу і способів їх в’язання.

В’язання круглої скатертини

Кругла ажурна скатертину давно вже стала класикою. Однак сьогоднішні тенденції дозволяють переграти все на сучасний лад, дати нове життя старим уявленням про прекрасне. Тепер в інтер’єрі домінує простота і мінімалізм, а це безпосередньо стосується і в’язаних виробів. В’язана кругла скатертину гачком теж може виглядати сучасно, і вдало вписуватися в загальний стиль оздоблення. Розглядаючи в деталях можливість зв’язати скатертину гачком, схема на круглий стіл дуже знадобиться.

Розміри скатертини

Близько 76 x 84 див.

Матеріали для роботи

  • пряжа (100% бавовни; 120 м/50 г) – 600 г білої;
  • гачок №3,5.

Схема в’язання

Дана схема в’язання розбита на дві: від початку в’язання до №22, від номера 23 до кінця в’язання.

Позначення до схеми в’язання гачком скатертини.

Хід роботи

Виконати ланцюжок з 10 в. п. і замкнути її за допомогою 1 соед. ст. в кільце, потім провязать згідно зі схемою 1-47-й кругові ряди.

Кожен кругової ряд почати з зазначеного на схемі числа в. п. і закінчити соед. ст. При необхідності пройти з допомогою сусід. ст. до початку наступного кругового ряду або для 16-го
і 32-го кругових рядів прикріпити заново нитка.

Для кращої наочності на схемі наведена лише частина скатертини, кругові ряди закінчити по малюнку. В цілому вийде в 1-5-м кругових рядах 8 раппортов, 6-21-м кругових рядах – 32 раппорта, 27-37-м кругових рядах 64 раппорта, починаючи з 44-го кругового ряду – 96 раппортов.

Збірка

Скатертина розправити, при цьому кожну арку з повітряних петель слід прихопити нержавіючої шпилькою.

Скатертина накрити вологою тканиною і залишити до повного висихання.

Як зв’язати скатертину з мотивів

Урізноманітнити будні всіх мешканців будинку допоможе красива щільна скатертину з квіткових мотивів. В’язання гачком скатертини з мотивів дуже популярно з-за способу виконання: спочатку в’яжуться дрібні елементи, а потім з них зшивають цілісний виріб, хоча є і безвідривні способи в’язання мотивів. Скатертини з мотивів дуже добре виглядають на столах яскравих кухонь, балконів, віталень.

Розміри скатертини

Близько 76 x 84 див.

Матеріали для роботи

  • пряжа (100% бавовни; 85 м/50 г) — 300 г натурально-білий, 150 г сірої, 100 г рожевої = 1-ї декоративний колір і 50 г блакитний = 2-ї декоративний колір;
  • гачок №6.

В’яжемо шестикутник згідно зі схемою

Ниткою декоративного кольору виконати ланцюжок з 5 в. п. і замкнути в кільце за допомогою 1 соед. ст. Продовжити роботу согл. схемою круговими рядами. Кожен кругової ряд почати з початкових в. п. согл. схемою і закінчити 1 соед. ст. в останню початкову в. п. або в 1-ю петлю кругового ряду.

Виконати 1 раз 1-5-й кругові ряди, при цьому початковий ряд і 1-й + 2-й кругові ряди виконати ниткою декоративного кольору, 3-й кругової ряд – сірою ниткою, 4-й + 5-й кругові ряди — білою ниткою. При зміні кольору закріплювати нову нитку за допомогою 1 соед. ст. согл. схемою.

Щільність в’язання

Шестикутник = 12 см від краю до краю або 13 см від вершини до вершини; ці розміри отримані при вимірі моделі.

Викрійка

Хід роботи

Виконати 25 шестикутників з рожевою і 12 шестикутників з блакитною ниткою.

Збірка

Розташувати шестикутники согл. викрійці і з виворітного боку з’єднати білою ниткою ст. б/н, при цьому вводити гачок тільки за передні стінки петель країв.

Як в’язати квадратну модель

Загрузка...

Завжди стане в нагоді в будинку квадратна скатертину пов’язана гачком, адже вона однаково добре виглядає і на квадратних столах, і на круглих, і на прямокутних, де вона виглядає як велика серветка. Розглянемо, як в’язати квадратну скатертину гачком у популярній філейної техніці. В даному випадку мова піде про филейном мереживі — сітці. Филейное в’язання створюється з повітряних петель і стовпчиків, а вишитий по сітці візерунок замінюється стовпчиками, прилеглими один до одного.

Розміри скатертини

Близько 120×100 див.

Матеріали для роботи

  • пряжа «Anchor Liana 10» рожевого кольору № 794 фірми «Coats»;
  • гачок № 1,5

Щільність в’язання

140 осередків х 141 ряд.

Пробний зразок: 11,5 яч. х 12,5 р. = 10 х 10 см мережива зі ст. з/н.

Схема в’язання

Хід роботи

Почати з середини. Набрати 409 в. п., повернути. Продовжувати згідно зі схемою. 1-й ст. з/н кожного ряду замінювати 3 в. п. Про додавання і збавлянні осередків див. Починаючи з 59-го ряду кожен аркуш облямівки завершити окремо. Після закінчення 1-ї половини повернути скатертину на 180= і в’язати 2-ю частину по іншу сторону початкової ланцюжка б п. 1-й ряд пропустити, почавши з 2-го. Готової скатертини акуратно надати правильну форму.

На стіл прямокутний

Прямокутні скатертини — одна з найпоширеніших моделей в’язаних накидок на столи. Вони хороші як для великих святкових столів, так і для повсякденного використання. Розглянемо детальніше, як зв’язати скатертину гачком на прямокутний стіл — схема з описом стане в нагоді для тих, хто мріє створити прямокутну скатертину з квадратних мотивів.

Розміри скатертини

на стіл 85×70 див.

Матеріали для роботи

  • пряжа ЯрнАрт Лілі (100% мерсеризує бавовна 500 гр/225м) — 300 гр;
  • гачок №2.

Щільність в’язання

8 мотивів завширшки та 7 висоту.

Схема в’язання квадратного мотиву

Облямівка по краю скатертини виконана простим арочним візерунком.

Хід роботи

Наберіть ланцюжок з 6-ти в. п., соед. ст. замкніть її в кільце, далі в’яжіть 7 кругових рядів наступним чином:

1-й ряд: 14 в. п. з яких 4 в. п. — петлі підйому, *1 ст/2н, 10 в. п.*. Від * до * повторіть 2 рази, 1 соед. ст. в 1-ю петлю * підйому.

2-й ряд: 4 в. п. з яких 3 в. п. — петлі підйому, *під арку з 10-ти в. п. провяжите 5 ст з/н, 17 в. п., 5 ст з/н під ту ж арку, 1 ст. п., 1 ст. с/н на вершині ст з/2н, 1 ст. п.* Від * до * повторіть 3 рази, останній ст з/н замініть на соед. ст. в 3-ю петлю підйому.

3-й ряд: 4 в. п., з яких 3 в. п. – петлі підйому 9так починається кожен наступний ряд). * на вершинах ст з/н в’яжіть 5 ст з/н, 15 в. п, 5 ст з/н, 1 ст. п, 1 ст з/н, 1 ст. п*. Від * до * повторіть 3 рази, 1 соед. ст в останню петлю підйому.

4-й ряд: 4 в. п., * 5 ст з/н, 13 в. п., 5 ст з/н, 1 ст. п, 1 ст з/н, 1 ст. п.* Від * до * повторіть 3 рази.

5-й ряд: 4 в. п., * 5 ст з/н, 6 в. п., під арочки попередніх трьох рядів провяжите 2 ст б/н, 6 в. п., 5 ст з/н, 1 ст. п, 1 ст з/н, 1 ст. п.* Від * до * повторіть 3 рази. Закінчуйте кожен ряд соед ст.

6-й ряд: 4 в. п., * 5 ст з/н, 8 в. п., 1 ст б/н на вершині ст б/н попереднього ряду, 4 в. п., ст б/н, 8 в. п., 5 ст з/н, 1 ст. п, 1 ст з/н, 1 ст. п.* Від * до * повторіть 3 рази.

7-й ряд: 4 в. п., * 5 ст з/н, 9 в. п., під арку з 4-х в. п. провяжите 3 ст б/н, 11 в. п., 3 ст б/н, 9 в. п., 5 ст б/н, 1 ст. п., 1 ст. з/н, 1 ст. п.* Від * до * повторіть 3 рази.

Для з’єднання мотивів при в’язанні кутових арочок з 11 в. п. зробіть 6 в. п., потім зачіп соед. ст. з арочкою другого мотиву, 6 в. п.

Сторони мотиву з’єднуються в вершинах ст з/н Для цього *перед в’язанням ст з/н, вийміть гачок з робочої петлі, введіть гачок за полупетли стовпчика іншого мотиву, захопіть робочу петлю гачком і протягніть її через вершину стовпчика з’єднується мотиву.

Тепер провяжите ст з/н. Далі повторюйте від * і провязывайте ст з/н, з’єднуючи їх вершинами зі стовпчиками іншого мотиву.

В’яжіть основну частину скатертини поєднуючи мотиви в процесі в’язання.

Красива ажурна скатертину

Напевно, у кожної господині на особливий випадок є красива ажурна скатертину. А якщо ні, то обов’язково варто придбати таку, а краще зробити своїми руками. Розглянемо докладніше, як в’яжеться красива ажурна скатертину гачком.

Розміри скатертини

Близько 130 див.

Матеріали для роботи

  • пряжа Ecosse №10 натурального кольору — 450 г;
  • гачок №1,25.

Схема в’язання

Мотив скатертини з 1 по 17 ряди.

Мотив скатертини з 17 по 53 ряди.

Мотив скатертини з 53 по 85 ряди.

Щільність в’язання

з 1-го по 3-й ряд = 5 див.

Хід роботи

В’яжеться колом.

1 р.: починайте з кільця, утвореного кінцем нитки, повторити 3 рази *1 ст. з накидом, 1 л. п., 1 піко, пов’язаний слід. чином:
3 повітр. п., 1 ст. б/н, провязанный в першу повітр. п., 2 ст. з накидом, 1 л. п., 1 піко. 1 ст. 6/н, 1 л. п., 1 піко, 1 ст. з накидом* закрити ряд соед. ст., провязанным в 3-ю з трьох повітр. п., замінюють перший ст. з накидом

2 р.: повторити 3 рази * 1ст. з накидом, 5 л. п., 2 ст. з накидом, 5 л. п., 1 ст. з накидом, провязанный в піко, 1 ст. з накидом, провязанный наступного піко, 5 л. п., 1 ст. з накидом *, закрити ряд соед. ст., провязанным в 3-ю з трьох повітр. п., замінюють перший ст. з накидом.

3 p.: 1 повітр. п., 1 ст. б/н, потім повторити 8 разів *5 ст. б/н в кожну арку, 2 ст. б/н *, 5 ст. б/н в кожну наступну арку, закрити ряд 1 ст. б/н і 1 соед. ст., провязанным в повітр. п. на початку ряду.

4-85 р.: продовжувати роботу, дотримуючись вказівок схеми і супутнім
символам. Почати 4-й, 8-й, 11-й, 27-й, 34-й, 45-й, 84-й та 85-й ряди додатковим просувають вперед соед. ст. до початку в’язання ряду. Закрити кожен ряд соед. ст.. провязанным в повітр. л. початку (або 3-ю з трьох повітр. п., замінюють 1 ст. з накидом). Відрізати нитку в кінці 85-го ряду.

Відео урок

Будь майстрині завжди простіше починати нову роботу з перегляду майстер-класів з в’язання. Скатертини гачком не виняток, адже способів їх в’язання існує безліч, і знати їх всі просто неможливо.

Відео «в’язання гачком скатертини»