Обв’язка краю виробу гачком — схеми і опис

В’язання гачком настільки велике мистецтво, що навіть обв’язування країв самих різних виробів дозволяє вибирати з безлічі можливих варіантів. Більше того, така деталь, як в’язана гачком облямівка може надати простенької речі, на зразок самого пересічного платтячка або кофтинки, елегантний, витончений вид, або, навпаки, перетворити в безглуздого вигляду виріб, яке не захочеться одягати, навіть якщо воно виявиться єдиним у гардеробі. Тому так важливо навчитися комбінувати стилі в’язання гачком і вдало застосовувати їх у грають свою роль у формуванні стилю деталях — краях виробу, оформлених гачком.

Скатертини, хусточки, серветки, рушники, штори, рукави і горловина будь-якої складової гардеробу стануть виглядати зовсім по-новому, якщо правильно підібрати візерунок для обв’язки краю гачком. До речі, цей прийом застосовується також, якщо є необхідність «заховати» помилки майстрині, неозброєним поглядом які легко розглянути на краях виробів. А ще обробка краю різними плетеними візерунками здатна дати друге життя будь старенької вещичке, з якої зовсім не хочеться розлучатися.

Обв’язка краю вироби гачком — схеми і опис

Правильно підібрати візерунок на каймі — це вже половина успіху. У цьому питанні є свої тонкощі, які важливо враховувати при виборі візерунка для краю виробу:

  • Вузька облямівка (до 1,5 см) — підійде для легких в’язаних речей з ажурними мотивами, а також ідеальна для дитячого одягу;
  • Перехідна в комір облямівка (5-8 см або 15-20 см) — поєднується з більшістю в’язаних речей.
  • Широкий узор обробки (1,5 — 4,5 см) — добре виглядає на виробах з пряжі середньої товщини, а саме — на краях рукавів і горловини джемперів і пуловерів.

Красивий візерунок по краю можна в’язати безпосередньо при створенні речі цілком — тоді не доведеться мучитися прикладаючи ажурну стрічку до виробу, а можна пришити готову облямівку, зв’язавши її заздалегідь. Тут вибір досить простий.

А ось варіанти візерунків для обв’язки країв надають куди більше простору. Отже, які ж можливі варіанти обробки й оформлення краю в’язаного гачком вироби є у рукодільниць?

  • Рачій крок

Улюблений варіант обробки країв гачком серед початківців в’язальниць — це рачій крок, складається з стовпчиків без накиду, які в’яжуться зліва направо: починаючи праворуч від робочої петлі. Цей візерунок дозволяє зберегти первісну форму полотна, не даючи краю розтягуватися. Є у цього способу обв’язки країв свої різновиди.

Рачій крок зліва направо

Гачок вставляють в першу петлю праворуч і провязывают стовпчик без накиду. Встромляють гачок в наступну петлю праворуч і знову провязывают стовпчик без накиду. І так до кінця ряду.

Рачій крок справа наліво

Цей варіант обв’язування країв вважається більш складною, але і більш звичним. З робочою петлею на гачку ввести гачок у петлю зліва і захопити робочу нитку. Витягнути нитку і з обома петлями на гачку повернути носик гачка проти годинникової стрілки (див. схему вище). Перекрутивши знаходяться на гачку петлі, зробіть накид і простягніть його крізь обидві петлі на гачку. З однієї робочої петлею на гачку вводимо гачок у петлю зліва (рухом від себе) і захоплюємо робочу нитку. Витягуємо петлю. Знову перекрутивши знаходяться на гачку петлі, зробіть накид і простягніть його крізь обидві петлі на гачку. Продовжуйте таким же чином. Одержаний радий повинен виглядати приблизно так.

  • Піко

Схеми варіантів в’язання піко гачком.

Обв’язка з піко полягає в замкнених у коло ланцюжках з кількох повітряних петель — від трьох і більше. Такі петлі ідеально підходять для обв’язки манжет і рукавів.

Ряд піко виконують на лицьовій стороні виробу. Зробіть 1 повітряну петлю, пропустіть перший стовпчик без накиду, провяжите 1 стовпчик без накиду в наступний стовпчик без накиду. Зв’яжіть ланцюжок з 4 повітряних петель, потім виконайте напівстовпчик без накиду в першу петлю ланцюжка, щоб вийшло піко. Провяжите по 1 стовпчику без накиду в кожен з наступних 2 стовпчиків без накиду. Продовжуйте в’язати піко і 2 стовпчика без накиду по краю виробу таким же чином. Також є кілька інших варіантів в’язання піко (див. схему вище).

  • Арочна обв’язка або Черепашка

Візерунок виходить при провязывании петель різної висоти з найвищою петлею в центрі. Черепашку можна виконувати в ряд, пов’язаний стовпчиками без накиду, полустолбиками з накидом і стовпчиками з накидом. Обв’язку виконують на лицьовій стороні виробу. Зробіть 1 повітряну петлю, провяжите 1 стовпчик без накиду в наступну петлю. Пропустіть 1 петлю, виконайте 1 напівстовпчик з накидом, 3 стовпчики з накидом, 1 напівстовпчик з накидом — все в наступну петлю. Пропустіть 1 петлю і провяжите 1 стовпчик без накиду в наступну петлю, щоб закріпити край черепашки. Продовжуйте обв’язувати край виробу черепашками таким же чином.

  • Облямівка з декоративних ажурних візерунків

Тут форма і всілякі схеми не обмежуються нічим, крім фантазії і можливостей в’язальниці. Існує дуже багато варіантів в’язання гачком ажурною облямівки, від більш простих до надзвичайно складних. Найчастіше вони в’яжуться гачком окремо від всього виробу та пришиваються потім в потрібне краях. Розглянемо кілька схем і способів їх застосування на різних речах.

Обв’язка горловини

Дуже часто рукодільниці шукають способи обв’язати гачком горловину светри або кофти так, щоб приховати відкриті зрізи вироби, і при цьому річ набула більш цікавий і особливий вид. Способів зробити це існує багато, варто лише вибрати з десятків схем найбільш відповідну по стилю обв’язку. Розглянемо кілька прикладів того, як красиво обв’язати горловину гачком, щоб покращити вигляд в’язаній речі і не ігнорувати принцип завершеності.

  • Швидка обв’язка горловини

Цей покроковий варіант оформлення підійде новачкам і тим рукодільниця, у яких немає часу виконувати більш складну обробку горловини. Виходить красиво і просто.

Пов’язане виріб можна оформити горловиною зробленої по колу, або з’єднати кінці горловини швом.

Беремо готове полотно і гачком з виворітного боку з робочої нитки вытягивем петлю на лицьову сторону.

Таким чином набираємо на гачок кілька петель. Важливо: петлі не повинні бути набрані вільно.

Потім ці петлі перекидаються на спицю, після чого продовжуємо з допомогою гачка набирати петлі. Гачком витягаємо петельку, перебрасываем на спицю і т. д.

Набрані петлі. Тепер в’яжемо перший ряд таким чином, щоб з вивороту були лицьові петлі, а в особовому ряду виворітні. Якщо горловину в’яжемо по колу — в’яжемо виворітні петлі. Якщо зі швом — особові.

Якщо хочеться досягти «фабричного ефекту» з’єднання коміра з виробом, перший ряд спицями пров’язуємо так: по виворітній стороні виробу перший ряд в’яжеться лицьовими петлями (на лицьовій стороні петлі будуть виворітними), і тоді перший ряд по лицьовій стороні виглядає так, наче комір прикетлеван голкою.

Згідно першого варіанту в’язання першого ряду виходить наступний результат:

Потім в’яжемо горловину потрібної довжини. Якщо це відворот петлі — закриваємо спицями або гачком, за бажанням. Якщо ж це комір стійка, петлі краще закрити голкою.

  • Красива обробка горловини

Це теж нескладний варіант в’язання гачком красивого краю, в якому найскладніше і найважливіше — це правильно розрахувати раппорт малюнка.

Висота раппорта — це ширина планки. Ширина раппорта — це кількість петель на яке без остачі ділиться кількість петель всієї довжини горловини. Наприклад: висота планки 16 рядів. 16/2=8. Раппорт не може бути менше 8 петель. На 8 петлях у нас буде ажурна деккеровка.

В даному випадку горловина 180 петель. Методом підбору був визначений раппорт 12 петель 180:12=15. 15 повторень раппорта.

Краще мати 2 додаткових петлі на зшивання планки. В моєму випадку цього немає, але різниця у візерунку горловини на лінії плеча не помітна.

В’язати потрібно згідно з наступною схемою, в якій вказані тільки непарні ряди:

  • Квітковий візерунок

Візерунок для обв’язки становить кущик з ланцюжка в три повітряні петлі і двох стовпчиків з накидом. Він вывязан з однієї точки – підстави ланцюжка. Кущики закріплюються полустолбиком на деякій відстані один від одного (наприклад, в дві петлі закріплює ряду горловини). На початку ряду слід зробити одну повітряну петлю для підйому. Слідувати схемі.

Красива обробка рукава

Найчастіше обробка рукава гачком виконується тим же візерунком, що і обробка горловини — таким чином річ витримана в єдиному стилі, а значить виглядає гармонійно. Спробуємо зв’язати кілька нескладних у виконанні візерунків.

  • Фестони для рукава

Першим ділом наберіть ланцюжок з 5 повітряних петель.

Введіть гачок під набрану ланцюжок, захопіть робочу нитку і витягніть петлю.

Знову захопіть робочу нитку і провяжите витягнуту петлю. Так отримано перший стовпчик без накиду пов’язаний з під ланцюжка, а на гачку залишилося 2 петлі.

Далі в’яжіть ще 9 стовпчиків без накиду з під ланцюжка. Також вводите гачок під ланцюжок, захопивши робочу нитку витягайте петлю.

Провяжите витягнуту петлю, на гачок додасться ще одна петля.

Коли на гачку набереться 11 петель, захопіть робочу нитку і провяжите всі петлі з гачка.

Тепер закріпіть фестони, провязав стовпчик без накиду, відступивши 3 петлі від початку фестонів. В’яжіть фестони до кінця ряду, дотримуючись покрокової фотографії.

Працювати необхідно згідно з наступною схемою:

  • Облямівка з великого шнурка

На початку ряду зв’язати повітряну петлю. Ввести гачок під найближчу косичку обвязываемого краю. Пров’язати стовпчик без накиду. Знову пров’язати повітряну петлю.

Ввести гачок у передню петлю верхній кіски стовпчика без накиду, провязанного раніше і потім ввести гачок у ліву бічну петлю цього ж стовпчика без накиду. Ввести гачок під найближчу косичку обвязываемого краю. Витягнути петлю. Підхопити нитку і провязать стовпчик без накиду. Повторювати треба з 4 по 8 пункт. В результаті виходить ось така обв’язка краю, яка завдяки своїй еластичності не буде стягувати низ виробу.

Низ виробу

Загрузка...

Обв’язати низ виробу гачком можна самими різними способами, але ми розглянемо один з найбільш легких варіантів, і більш складний і красивий спосіб обв’язки, придатний не тільки для в’язаних речей, але і для рушників, скатертин та інших виробів з матеріалу.

  • Обв’язка низу речі Піко

По краю виробу почніть в’язати з двох стовпчиків без накидов.
Далі виконайте 3 повітряні петлі і направте гачок в основу стовпчика без накиду так, як показано на фото. Потім знову виконайте два стовпчики без накиду і 3 повітряні петлі після них.

  • Квіткова облямівка

Ряд з квітковим мотивом в’яжеться наступним чином: 3 ст. п. підйому, 3 ССН в першу арку з в. п., 1 ССН в наступну арку. Починаємо в’язати квіточка: 3 в. п., 3 незакінчених ССН на одній петлі підстави, пров’язати всі петлі на гачку = 1-ї пелюстка. 4 в. п., гачок вийняти з в’язання, ввести в верхню частину пов’язаної групи стовпчиків справа наліво, захопити останню петлю ланцюжка і протягнути її через всі петлі = колечко.

Наступний пелюстка: *3 в. п., 2 ССН в колечко, 3 в. п., СБН в колечко* (= 2-й пелюстка), повторити від * до * ще 2 рази. Останній пелюстка: 3 в. п., 3 незакінчених ССН, пров’язати всі петлі на гачку (= 5-й пелюстка). Квіточка готовий.

3 ССН через одну арку попереднього ряду, 1 ССН в наступну арку, і починаємо вив’язувати наступний квіточку.

Відео урок

Прикрасити краї плетених виробів гачком завдання нелегке, адже спочатку потрібно підібрати гарний візерунок, після чого зв’язати його правильно і без зайвих протяжек, а після цього пришити так, щоб він виглядав ідеально, а головне — на своєму місці. Можливо, початківцям майстриням буде спочатку важко впоратися з цим завданням, але не варто зневірятися. Завжди можна «підглянути» секрети цього ремесла у більш досвідчених майстринь.

Обв’язка краю вироби гачком відео: