Майстер-клас «печворк для початківців»

Дуже красива і доступна різновид хэндмэйда — клаптикове шиття, також зване «печворк». Цей вид рукоділля, який прийшов до нас з Англії кілька століть тому, до цих пір з успіхом захоплює серця і руки креативних і творчих хазяєчок, які обожнюють поєднувати приємне з корисним. В даному випадку, печворк дозволяє з легкістю позбавитися від накопичених будинку симпатичних тканин, строкатих обрізків шиття, старих улюблених речей, з якими просто неможливо розлучитися назавжди.

В печворку важливо дотримуватися якусь логіку при формуванні композиції і складанні її пропорцій , щоб виріб виглядало гармонійно і було витримано в єдиному стилі. Визначившись із стилем і матеріалами, потрібно намітити в ескізі як саме буде виглядати майбутня річ. Мозаїка, яка вийде в результаті з складених разом тканин, може бути складена з самого різного полотна, але краще, якщо кольори буду вдало поєднуватися, в тому числі і контрастні, а фактура тканин буде схожа . З’єднувати клапті в єдине ціле можна зшиваючи їх вручну, або за допомогою швейної машинки.

Різновидів печворку існує величезна безліч, а специфіка роботи може відрізнятися в залежності від регіону, звідки вони приходять. Найбільш поширеними і популярними зараз варіаціями клаптикового шиття вважаються: квилтинга, крейзі і японський печворк . Квилтинга, популярний в США, відрізняється від технології печворк наявністю стьобаною основи і ватною підкладки, а значить, об’ємністю візерунків. Крейзі — це клаптева поєднання яскравих контрастних кольорів, незвичайних фактур і елементів на одній речі, яка, тим не менш, виглядає гармонійно. Японський ж печворк — це плавність поєднання колірних гам шиття; шовкові і бавовняні тканини; японська техніка вишивання «сашико» (стібки голкою вперед); прикраси у вигляді бахроми.

Звідки родом б не була клаптикова техніка, вона допомагає створювати:

  • корисні для дому речі неповторного дизайну і легкого приємного стилю :

наволочки на подушки, пледи, килимки, накидки, чохли, дитячі іграшки, панно, фіранки;

  • корисні на кухні текстильні предмети:

прихватки, серветки, скатертини;

  • яскраві складові гардеробу:

спідниці, пальто, сукні, сарафани, сорочки, джинси, сумки, гаманці, косметички.

Результат роботи помітні корективи внесе в інтер’єр і стиль рукодільниці і її близьких. До того ж, особлива річ виконана в техніці печворк — це незабутній подарунок, який буде тішити друзів і родичів ще багато років.

Керуючись смаком та бажанням створити щось нове та корисне, можна з старих і непотрібних обривків Вашої особистої історії створити справжній витвір мистецтва місцевого масштабу. Варто тільки заздалегідь ознайомитися з декількома основними правилами печворку, і можна сміливо приступати до справи. Пам’ятайте, навіть якщо це буде перша робота в подібному стилі, нічого страшного і неймовірно складного в цьому немає — схеми та описи роботи в цьому допоможуть.

Майстер-клас «печворк для початківців»

Перед тим, як вивчати схеми роботи з виробами в техніці печворк, початківцям рукодільниця необхідно ознайомитися з загальними особливостями цієї техніки хэндмэйда. Це точні етапи роботи, яких потрібно дотримуватися незалежно від того, який виріб захоче зшити з тканини майстриня.

  • Планування майбутньої речі в стилі печворк

Початковим етапом роботи буде точне визначення її меж: що це за продукт, і яким воно вам бачиться? Потім складається примітивний ескіз з точним орнаментом, малюнком і розподілом візерунків, і намічається схема, відповідно до якої і буде «народжуватися» нова річ. Початківцям майстрам печворку краще спочатку працювати за готовими схемами, це вбереже від можливих помилок і зайвої роботи.

  • Вибір і підготовка тканини

Принадність печворку полягає в практично безотходном виробництві — тобто можна використовувати завалящі тканини, одяг, скатертини — все, що завгодно. Також можна освіжити орнамент якою-небудь новою тканиною з особливим малюнком. Тип тканини підбирають в залежності від майбутньої речі: якщо це одяг, то бажано застосовувати натуральні легкі тканини, якщо предмет побуту, то вибирають щільні і міцні матеріали. Для класичного печворку характеру однакова або схожа фактура всіх клаптиків.

Вибравши тканину, її обов’язково слід підготувати для подальшої роботи: випрати і випрасувати із застосуванням пари. При необхідності, можна також накрохмалити тканина.

  • Виготовлення шаблона

Щоб правильно розрахувати межі тканинних лоскутов, слід використовувати шаблон — викрійку деталі клаптика необхідної форми. Його можна придбати в спеціалізованих магазинах, або виготовити своїми силами. Шаблони роблять з картону або щільного паперу у вигляді квадратних або інших придатних за формою рамочок, верхня межа якого буде позначати кордон припусків на шви . Потім робиться невеликий відступ для внутрішньої межі рамки і чертится другий контур — він позначає нормальний розмір клаптя . Новачкам робити це потрібно обов’язково, позначаючи на тканини олівцем обидві межі шаблону: зовнішній контур потрібен для відділення лінії відрізу, а внутрішній лінії з’єднує шов з іншими клаптиками.

  • Техніка розкрою окремих клаптів

Готовий шаблон прикладають до зворотному боці тканини і обводять обидві його межі крейдою, милом або олівцем. Згідно шаблону підходящої форми і розміру вирізають потрібні клапті. Важливо пам’ятати, що тканина розкроюється за напрямом частковій нитки.

  • З’єднання тканинних деталей в готовий виріб

Пізніше, коли клапті будуть готові і розкладені в правильній послідовності, їх необхідно буде зшивати по внутрішньому контуру шаблонів. Найбільш щільні шаблони попередньо закріплюються на підкладці і зшиваються. Якщо у деталей немає припусків, тоді шаблони відразу пришиваються на шви.

  • Особливості з’єднання лоскутов

Навіть у цьому питанні у рукодільниць є великий вибір варіантів скріплення тканин для майбутнього предмета в стилі печворк. Існує дуже багато технік з’єднання лоскутов, що приходить з кожним новим віянням моди, але ось основні і найбільш популярні серед початківців та досвідчених майстринь:

  • Квадрати (або квадратні шаблони, або складання з різних форм лоскутов квадратів);
  • Смужки (смуги різних кольорів і розмірів зшиваються паралельно або по колу);
  • Трикутники (тут актуальні або рівнобедрені трикутники сшиваемые між собою, або формування з трикутників конкретних малюнків іншої форми);
  • Стільники (клапті-шестикутники в результаті формують подобу сот, званих також «бабусин сад»);
  • Лапачиха (складна техніка печворку із застосуванням клаптів з необробленими краями, які повинні складатися в хаотичний і складний малюнок, при цьому створюючи ефект об’ємності).
  • Як зшити покривало?

    Отже, визначившись з вибором речі, можна приступати до конкретних дій, а саме — працювати за схемою виготовлення речі. Бажаючі зшити покривало печворк своїми руками повинні дотримуватися наступних нескладних рекомендацій.

    Важливо: новачкам радять починати працювати в стилі печворк з квадратних лоскутов — це найбільш простий варіант, що не вимагає занадто багато уваги і терпіння від досвідченого майстра.

    • Підготовка до пошиття покривала в стилі печворк

    Відповідаємо на такі запитання, які допоможуть точно розпланувати роботу:

  • Який у майбутнього покривала повинен бути розмір?
  • Для якої кімнати воно шиється? В якому стилі і колірній гамі? Збігається стиль покривала і кімнати?
  • Який малюнок буде зображений на покривалі? Як клапті найкраще скріплювати?
  • Готуємося до початку роботи:

  • Малюємо ескіз і власну схему майбутнього печворк покривала (або діємо за зразками досвідчених майстринь);
  • Вибираємо тканини для основного малюнка і для підкладки і вивороту покривала, готуємо матеріали до роботи (стираємо, крахмалим, гладимо);
  • Готуємо потрібні інструменти для роботи: лінійка, ножиці, голки, нитки, шпильки, швейна машинка, крейда або олівець;
  • Вирізаємо шаблони для лоскутов.
    • Створення з клаптиків тканин

    Беремо шматки тканин і вирізаємо з них рівні квадрати відповідно до першого шаблоном — з контуром відступів для запасу тканини, після чого відзначаємо внутрішні межі шаблону на тканини — з контурами для майбутніх швів (слідуємо рекомендації з пункту вище «виготовлення шаблону»), відзначаючи їх олівцем на тканині;

    • Основна робота з пошиття печворк покривала
  • Беремо два клаптики з тканин з різними малюнками (згідно Вашої схемою і ескізом), складаємо поруч виворітною стороною, зшиваємо точно по відмітках контуру для швів. Розгладжуємо кожен свежесшитый шов праскою. Прикріплюємо наступний клапоть, або два зшитих між собою клаптя, створюючи єдине полотно.
  • Тепер потрібно готові зшиті квадрати з’єднати з виворітного частиною. Так як це покривало, внутрішньої частини у вигляді синтепону або ватину тут бути не повинно. Для початку потрібно покласти тканину вивороту покривала (будь то ситцева матерія або батист) лицьовою частиною вниз, накриваємо готовим клаптевим полотном лицьовою стороною догори, скріплюємо їх шпильками. Тепер настьогайте майже готове покривало на машинці по межі квадратних клаптиків.
  • Виконуємо окантовку вироби в стилі печворк. Для цього потрібно взяти смугу тканини довжиною трохи більше потрібної сторони покривала, скласти навпіл, додати до краю лицьового боку речі і пришити (зайві краю окантовки загорнути на виворіт, і прострочити ще раз з лицьового боку, зробивши акуратний край). Повторити для всіх сторін.
  • Дитяче ковдру своїми руками

    Щоб зробити дитяче ковдру в стилі печворк, можна дотримуватися тієї ж схеми роботи, що і при виконанні покривала, тільки варто подбати про теплій підкладці.

    Ковдра для дітей в стилі печворк зазвичай роблять в яскравому, або навпаки, в більш спокійному ніжному стилі, щоб малюк перед сном відчував себе в затишку і теплі. Спробуємо трохи полегшити хід роботи для новачків, яким тільки належить відкрити чудовий світ печворк хэндмэйда, і зробимо дитяче ковдру за спрощеною схемою.

  • Приготуємо для цього: 4 види заздалегідь підготовленої тканини для лоскутов; фліс; нитки; голки; булавки; швейну машину; ножиці; лінійку; готові шаблони.
  • З клаптів за готовими шаблонами виріжемо 48 квадратів (8 см сторона, разом з відступом від майбутнього шва).
  • Квадрати зшиваються між собою, постійно ретельно выглаживаются свіжі шви.
  • Стелимо на робочу поверхню фліс, зверху на нього кладемо синтепон, можна скріпити їх шпильками або акуратно змітати руками.
  • Тепер потрібно сострочить всі три полотна по краях з відступом 1 див.
  • Також слід простьобаний всі полотна на машинці по межі квадратних клаптиків.
  • Майстер-клас — клаптева мозаїка

    Загрузка...

    Відмітна частина мистецтва печворк — клаптева мозаїка. Незалежно від того, який напрямок печворку вибрала майстриня, який малюнок і стиль відомості клаптиків їй за смаком, невід’ємною частиною роботи буде клаптева мозаїка — тобто з’єднання декількох частин малюнка воєдино. Саме створення мозаїки — складання з квітів, фактур і текстур, і зшивання в єдиний ансамбль кольорів, візерунків і орнаментів — так приваблює творчих людей, які вибирають печворк в якості улюбленого заняття.

    Спробуємо простежити за процесом створення нескладної мозаїки на прикладі невеликого блоку від початку до з’єднання всіх елементів малюнка .

    Отже, вибираємо малюнок у вигляді трикутників і квадратів. Складаємо точний ескіз мозаїки з дотриманням пропорцій. Креслимо великий квадрат з більш дрібних квадратів розміром 6×6 фігур. Всередині цих квадратів складаємо орнамент з трикутників, імовірно, різного забарвлення. У результаті повинно вийти 64 трикутника і 4 квадрата формують мозаїчний малюнок.

    Щоб полегшити собі завдання і прискорити процес, забудемо про викроювання цього неймовірного кількості трикутників і спробуємо застосувати швидкісну збірку блоку пэчвокр з квадратів . На заздалегідь начерченном ескізі вимірюємо сторону трикутника. Після цього на міліметровому папері складаємо паралельно один одному два трикутника, додаючи зі всіх сторін припуск — 6 мм, в результаті чого виходить квадрат. Таким чином, два цілісних квадрата — це чотири різнокольорових трикутника. Тут підрахунок потрібної кількості квадратів залежить від кількості вибраних майстром кольорів тканин, а також від їх розподілу за ескізом.

    Підрахувавши необхідну кількість і вирізавши по шаблону квадрати, складаємо квадрати різних кольорів один за одним лицьовою стороною вниз, поділяємо верхній клаптик крейдою, маркером, олівцем або милом по діагоналі на два трикутники. Відповідно до цієї позначки, відступаємо на величину припуску спочатку в одну сторону, роблячи там рядок за допомогою швейної машинки, прошиваючи тим самим кілька різнокольорових клаптів, потім в іншу сторону. Тепер можна вивільнити готові зшиті квадрати з різнокольорових трикутників, розрізавши клаптики по накресленої раніше поперечної лінії. Після цього необхідно пройтися праскою по лінії припуску, а також позбутися від зайвих хвостів на тканинах.

    З двоколірних квадратів складаємо потрібну мозаїку в стилі печворк, і тепер ділимо квадрати на довгі лінії, які потім зшиваємо в горизонтальні смуги. Фінальний штрих — зшиваємо горизонтальні смуги в готову мозаїку.

    Техніка в’язання покривала

    Крім клаптикового шиття печворк може запропонувати майстрам на всі руки різноманітність у вигляді клаптикового в’язання . Можна в’язати красиві речі в стилі печворк як спицями, так і гачком. Вважається, що виконувати покривала, ковдри, скатертини, накидки в техніці в’язання печворк досить просто — геометричні фігури в’яжуться по нескладних схем і потім з’єднуються між собою.

    У разі клаптикового в’язання дуже часто застосовуються різнокольорові яскраві пряжі, квіткові мотиви, візуальна гра геометричними фігурами, хвилеподібні малюнки на полотні і багато іншого, що дозволяє рукодільниця застосовувати свої навички і задумки в повній мірі.

    Способів з’єднання готових пов’язаних фігур є кілька : готові клапті з пряжі зшиваються в цілісне полотно в самому кінці; з’єднуються між собою поступово прямо під час вив’язування печворк-вироби.

    Розглянемо як це працює на простому прикладі — в’язане покривало в стилі печворк .

    Найпростішим варіантом буде зв’язати покривало з квадратів. Щоб зв’язати одну складову покривала в стилі печворк, необхідно набрати на спицю потрібну кількість петель. Для створення квадрата шириною в 15 петель нам потрібно створити ряд з 31-ї (15+1+15). Мається на увазі, що одна петля створить кут нашого майбутнього квадрата.

    Петлі повинні вплутуватися лицьовими з кожної сторони.

    При створенні другого ряду зробіть збавляння: замість лицьовій зв’яжіть три петлі разом в центрі. Щоб кромка фігури мала вузлики, зніміть зі спиці першу петлю і провяжите лицьовій останню. Коли три петлі будуть убавлены, обріжте і зафіксуйте нитка шляхом витягування через крайню петлю.

    Наступний етап в’язання печворку спицями з описом – створення другого геометричного елемента. Традиційно необхідно нанизати на спицю 15 нових петель і 16 додаткових по крайці вже створеного квадратика: виведіть спицю за кромку і витягніть петлю. При створенні цього елемента зменшуйте центральні петлі в кожному другому ряду, як і при формуванні першого квадратика.

    Важливо: Заздалегідь порахуйте, скільки квадратів заданої величини необхідно зв’язати, щоб отримати виріб з потрібною шириною. Всі інші квадрати в ряду підв’язуються до вже створених.

    В’язання гачком подушки

    У в’язанні гачком в стилі печворк є свої плюси, особливо, якщо рукодільниця володіє достатнім досвідом у цьому виді хэндмэйда. Але якщо говорити про печворк для початківців — схеми покроково допоможуть впоратися з будь-якими труднощами, не варто переживати.

    При створенні гачком речей в техніці печворк виходять ніжні і красиві скатертини, накидки, наволочки, а також одяг. Все це може бути виконане як у простий вигляді, так і в більш цікавому — ажурними мотивами, наприклад. Часто можна зустріти вязані гачком квіти та візерунки, сполучені в єдине кольорове полотно. Ці деталі теж надають особливість вязанному печворку.

    Розглянемо детальніше в цій статті, як може виглядати в’язана гачком подушка в стилі печворк . Якщо точніше, мова піде про схему і описі виконання наволочки гачком.

    Для однієї сторони подушки потрібно зв’язати 25 квадратів. Для початку зв’яжемо квадрат 10×10 за допомогою покрокової схеми. Нам знадобиться пряжа декількох кольорів і гачок №4.

    Скорочення, які застосовуються у схемі:

    • в. п. — повітряна петля;
    • л. з — лицьова сторона;
    • ссн — стовпчик з накидом;
    • псбн — напівстовпчик без накиду;
    • пром. — проміжок;
    • повт. — повторити;
    • слід. — наступний;
    • щовесни. — кожен.

    Хід роботи:

  • Зв’яжіть рожевий коло, поверніть його лицьовою стороною до себе, введіть гачок в 1-й кутовий проміжок і протягніть через нього нитку — на гачку з’явиться 1 петля. Тепер зв’яжіть 3 в. п. — вважайте їх 1-м стовпчиком з накидом.
  • Вив’язуючи петлі поверх короткого кінця нитки з метою закріпити її, зв’яжіть 2 стовпчики з накидом, 2 в. п. і 3 стовпчики з накидом — все в один і той же проміжок, щоб вийшов 1-й кут.
  • Зв’яжіть 1 в. п., потім 3 стовпчики з накидом, 2 в. п. і 3 стовпчики з накидом — все в наступний проміжок, щоб вийшов кут. Повторіть ще 2 рази — повинно вийти 4 кута. Завершіть коло, виконавши напівстовпчик без накиду в 3-ю в. п.
  • Перейдіть до 3-го кола, зв’язавши т полустолбики без накиду в перші 2 стовпчики з накидом і 1 -й кутовий проміжок. Тепер зв’яжіть 3 в. п., вважаючи їх 1 -м стовпчиком з накидом.
  • Зв’яжіть 1-й кут, потім 1 в. п. і 3 стовпчики з накидом в наступний проміжок. Продовжуйте в’язати по колу, пров’язуючи кутову групу в кожен кутовий проміжок і додаючи 3 стовпчики з накидом у проміжках між кутовими групами. Виконайте напівстовпчик без накиду в 3-ю в. п. і закріпіть нитку.
  • 1-й ряд в’язання елемента печворк подушки гачком.

    2-й і 3-й ряд в’язання елемента печворк подушки гачком.

    4-й ряд в’язання елемента печворк подушки гачком.

    Збірка квадратів у єдиний виріб:

  • Використовуючи основний колір пряжі, зшийте маленькі квадрати разом, зібравши передню деталь наволочки. Квадрати зшийте спочатку по рядах — 5 рядів по 5 квадратів, звіряючись зі схемою складання, починаючи з верхнього правого квадрата. Після цього зшийте смуги, виконавши вертикальні шви, додатково роблячи по 1 стовпчику в кожний проміжок по обидві сторони від горизонтального шва.
  • Для з’єднання передньої і задньої деталей чохла, складіть обидві деталі виворітними сторонами всередину. З’єднайте деталі, роблячи ряд стовпчиків по зовнішньому краю деталей, і за три стовпчики в кутовому секторі. З’єднавши три сторони чохла, покладіть подушку і закрийте отвір (або стовпчиком, як і інші сторони, яких можна пришити в цьому місці гудзики або блискавку).
  • З’єднання деталей подушки. Розподіл кольорових квадратів в стилі печворк.

    Відео урок

    Щоб полегшити роботу та уникнути можливих помилок в роботі, можна скористатися досвідом досвідчених шанувальників і виконавців печворку і подивитися не тільки фото майстер-класи, але і відео, які допомагають впоратися з цим нелегким, але дуже цікавим справою.

    В даному випадку майстер працює з трикутниками, які потім зшиваються в красивий квітковий квадрат. Подібна мозаїка виглядає чудово на великих виробах начебто ковдр, покривал, скатертин, килимів.

    Відео урок «печворк для початківців рукодільниць» — МК

    А от як потрібно прошивати всі верстви готового виробу: